فایل ISO چیست؟

فلاپی

پس از بوجود آمدن سی دی‌ها و دی وی دی‌ها کاربران با تحول عظیمی در زمینه ذخیره سازی و انتقال اطلاعات روبرو شدند.

کاربرانی که تا قبل از بوجود آمدن سی دی و دی وی دی از فلاپی دیسک‌های کم حجم و نسبتا گران استفاده می کردند و با مشکلات بسیاری در هنگام انتقال اطلاعات روبرو بودند حال می توانستند اطلاعات خود را برروی دیسک‌های نوری (سی دی و دی وی دی) دخیره و به راحتی با خود منتقل نمایند.

دی وی دی

همچنین به دلیل حجم بالای این نوع از دیسک‌ها نسبت به فلاپی‌ها، کاربران بسیاری به سمت استفاده از این تکنولوژی رفتند تا جایی که امروزه می‌توان گفت میزان استفاده از فلاپی دیسک‌ها به صفر رسیده است.

پس از فراگیر شدن استفاده از دیسک‌های نوری، شرکت‌های سخت افزاری، نرم‌افزاری و شرکت‌های ارائه دهنده انواع تبلیغات مالتی مدیا، اطلاعات خود را برروی دیسک‌های نوری ذخیره و اختیار کاربران خود قرار دادند.

با گذشت زمان و بالا رفتن حجم دیسک‌های نوری، کاربران از آنها برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود (شخصی و شرکتی) استفاده نمودن.

استفاده از دیسک‌های نوری در دراز مدت مشکلاتی را نیز به وجود آورد. به دلیل جنس آنها، احتمال آسیب دیدن بسیار بالا رفت به طوری که گاهی به دلیل استفاده مکرر از آنها،خش‌هایی بر روی صفحه‌ی آن بوجود می‌آمد که باعث جلوگیری از اجرای صحیح برنامه‌ها و یا عدم دسترسی به اطلاعات داخل آن می‌گردید.

از این رو این نیاز بوجود آمد که کاربران بتوانند از اطلاعات داخل این نوع از دیسک‌ها نیز نسخه پشتیبان تهیه نمایند تا در صورت از بین رفتن دیسک اصلی بتوانند آن اطلاعات را برروی دیسک جایگزین کپی نمایند و یا به نحوی اطلاعات قبلی را اجرا نمایند.

و اینگونه بود که فایل‌های ISO برای پشتیبان گیری از دیسک‌های نوری پا به عرصه گذاشت. در واقع فایل ISO همانند فایل‌های ZIP، یک نسخه دیجیتالی از اطلاعات فشرده شده می‌باشند.

زمانی که از یک دیسک نوری، فایل ISO تهیه می‌گردد. در واقع کلیه اطلاعات آن به صورت یک فایل مجتمع در می‌آید. حال می‌توان این فایل را برروی سی دی و یا دی وی دی دیگر بصورت اولیه بازگرداند و یا اینکه به اطلاعات آنها با استفاده از نرم‌افزارهای گوناگون، مستقیما دسترسی پیدا کرد.

با گذشت زمان و استفاده از مموری‌ و فلش‌ها بجای سی‌دی و دی‌وی‌دی، شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ جهت ارائه نرم‌افزارهای خود سعی نمودند تا فایل ISO متناسب را ارائه دهند. این امر خود باعث شده تا کاربران بتوانند در بستر اینترنت فایل نصبی، پشتیبان و … مورد نیاز خود را پیدا و استفاده نمایند.

ما همیشه با شما هستیم

گروه A3MT سعی نموده تا با ارائه بصری مطالب، ساده ترین راه تهیه فایل ایزو از سی دی و یا دی وی دی‌ ویندوز را به شما آموزش دهد.